Vi Nordmenn har et spesielt forhold til våre hjem. Huset betyr langt mer enn tak over hodet.
Mens det er vanlig i andre europeiske land å leie, velger mer enn 80 prosent av den norske befolkningen å eie fremfor å leie. Og vi bruker mye penger på husets detaljer, og bruker mye tid og tankevirksomhet på hvilken type parkett og kjøkkenløsninger vi skal ha.
Men, har du tenkt på at ved å planlegge for fremtiden og gjøre noen kloke investeringer mens huset bygges kan du både sørge for at husets driftsutgifter blir lave, samtidig som du sikres et helsemessig optimalt hjem, hvor både komfort, varme og trygghet er bygget inn. Og som i tillegg til å gi store økonomiske besparelser sørger for ”A”-klassifisering ifølge det nye Bygningsdirektivet, noe som utvilsomt vil få stor betydning når du en gang i fremtiden skal selge.
Med de byggeprisene man har i dag er det dyrt nok å bygge huset. Hvis du i tillegg må ut med tre til fire ganger mer i strømutgifter enn nødvendig – samtidig som det signaliseres fra alle kanter at ”…strømprisen skal opp…”. Renteutgiftene er i dagens marked uberegnelige, det eneste familien kan påvirke er energibruken i huset. Det finnes i dag effektive løsninger for vannbåren varme i kombinasjon med for eksempel varmepumper og ventilasjonsanlegg som sørger at den totale energiregningen blir så lav som overhodet mulig. I spesielle lavenergiboliger har Klima- & Varmeteknikk AS kommet så langt at de har vært i stand til å levere så fintunede anlegg at huseieren om sommeren faktisk selger overskuddselektrisitet til E-verket, og om vinteren kjøper han litt tilbake. Men regningen går i balanse. Resultat er totalt en energiregning på kroner null!
Dette er ikke praktisk mulig i en vanlig enebolig, selv om det er mye å spare ved å velge kvalitetsløsninger som det er dokumentert spiller på lag. Det nye Bygningsdirektivet er allerede gjeldende, noe som betyr strengere krav til blant annet isolasjon, tetthet og det er ikke lenger rom for slurv fra håndverkernes side. Tidsaspektet for gjennomføringen av selve energimerkingen av privatboliger er klar, allerede neste år iverksettes arbeidet. Det vil da bli utstedt et sertifikat med 10 års gyldighet.
Med stadig større vekt på forbruk av energi, miljø og kostnader relatert til drift vil dette bli et område som snart får like mye fokus i pressen som bensinprisen.
 |
|
|
Forbrukerombud Bjørn Erik Thon er blant dem som ønsker det nye bygningsdirektivet velkommen. (Foto: Jan H. Kalvik) |
|
Forbrukerombudet er svært klare i sine uttalelser til husbyggere;
- Når energimerkingen av boliger iverksettes neste år vil konsekvensene bli betydelige.
- Skal du handle vaskemaskin eller kjøleskap er det en selvfølge at du får opplysninger om hvor mye strøm produktet trenger. Slike opplysninger er som regel fraværende når du kjøper hus eller leilighet. Dette til tross for at 2/3 av strømregninga går til oppvarming, og at det er store forskjeller i oppvarmingsbehovet mellom ulike hus. For en vanlig huskjøper er det vanskelig å sammenlikne byggeteknisk standard og energiforbruk til ulike boliger. Derfor kan et dårlig isolert hus oppnå en like bra pris som et godt isolert hus, selv om det sluker strøm og er dyrt i drift. Men en ny merkeordning som er underveis, vil forhåpentligvis få slutt på dette.
Men vi skal ikke glemme at hovedhensikten med å investere i vannbåren gulvvarme er komfort, trygghet, jevn varme. Balansert ventilasjon sørger for ren luft og via en varmeveksler utnytter man den varme luften flere ganger samtidig som renset frisk luft kommet inn. Klima- & Varmeteknikk AS forhandler de fineste og mest robuste løsningene på markedet, blant annet STINGER luft/luft varmepumpe. Denne er et resultat av bedriftens forsknings- og utviklingsavdelings (FoU) innsats, og er Norges mest solgte. Den er også blitt en populært produkt i flere europeiske land. Selskapet feirer 25 år i år – det er gode sjanser for at kundene vil merke dette i form av gode kampanjetilbud. En familiebedrift som er bygget opp sten på sten kan takke sine kunder for sin suksess, og ønsker gjerne å dele de gode resultatene med sine kunder.